Zapalenie zatok
Zapalenie zatok należy do najczęściej diagnozowanych chorób górnych dróg oddechowych. Jej istotą jest powstanie stanu zapalnego w obrębie błon śluzowych zatok przynosowych spowodowane najczęściej obecnością szkodliwych drobnoustrojów: bakterii, wirusów, grzybów lub alergenów. Symptomem wskazującym na to, że mamy do czynienia z zapaleniem zatok, jest gromadzenie się w nich gęstej i trudnej do usunięcia wydzieliny. Chorobie tej może towarzyszyć także pogorszenie węchu i problemy z oddychaniem, ból u nasady nosa i w okolicach kości policzkowych, nasilający się przy nachylaniu oraz ogólne osłabienie organizmu.
Inhalacje na zatoki
U pacjentów zmagających się z zapaleniem zatok w pierwszej fazie choroby stosuje się najczęściej leczenie objawowe i zaleca się im regularne wykonywanie inhalacji. Stosowanie tego zabiegu sprawia, że zalegająca w zatokach wydzielina staje się rzadsza i łatwiejsza do usunięcia, a co za tym idzie, szybko przywraca komfort oddychania. Inhalacje na zatoki pomagają także nawilżyć błonę śluzową i można wykonywać je profilaktycznie, zwłaszcza w sezonie grzewczym oraz w przypadku osób spędzających wiele czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo i bezpiecznie wykonywać inhalacje na zatoki inhalatorem. Poniżej znajdziesz krótki poradnik.
Bezpieczna inhalacja na zatoki inhalatorem
Wykonywanie inhalacji jest bardzo proste i bezpieczne. Żeby zabieg ten przeprowadzić poprawnie, musisz jednak pamiętać o kilku ważnych krokach.
- Przed wykonaniem zabiegu dokładnie umyj dłonie ciepłą wodą z mydłem.
- Zapoznaj się z instrukcją dołączoną do inhalatora i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta.
- Wybierz preparat, który został polecony Ci przez lekarza lub farmaceutę bądź zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania i wlej odmierzoną dawkę do inhalatora.
- Przed przyłożeniem maseczki lub ustnika do twarzy, weź głęboki wdech, a następnie opróżnij płuca.
- Wykonując inhalację, oddychaj spokojnie i głęboko.
- Gdy nebulizator przestanie wytwarzać aerozol i usłyszysz charakterystyczne „bulgotanie”, wyłącz urządzenie.
- Po zakończonej inhalacji wstrzymaj oddech na kilka sekund.
- Przepłucz usta wodą.
- Umyj i osusz urządzenie.
Pamiętaj, iż w przypadku nagłego ataku kaszlu, należy przerwać inhalację. Jeśli zabieg ten wykonujesz u swojego dziecka, zadbaj o to, by siedziało stabilnie (jeśli jest już w stanie samodzielnie siedzieć) lub ułóż je w pozycji półleżącej (jeśli jeszcze samo nie siada) i zwróć uwagę na to, czy cała maseczka przylega do jego twarzy.
Inhalacje na zatoki to świetny sposób na to,, żeby poradzić sobie z uciążliwymi objawami i poprawić komfort oddychania. Nebulizator to stosunkowo tanie i łatwo dostępne urządzenie, a jego obsługa jest zwykle bardzo intuicyjna. Pamiętaj jednak, by zawsze zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją obsługi i zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami, jakie otrzymasz od swojego lekarza.