Ból zatok

Ból zatok spowodowany jest najczęściej obecnością wirusów, bakterii lub grzybów. Bardzo często pojawia się jako powikłanie po niedoleczonym lub niewłaściwie leczonym przeziębieniu, jednak może także towarzyszyć próchnicy i alergii. 

Jak pokazują statystyki, większość z nas doświadczyła bólu zatok. Szacuje się, że nawet co 3. Polak choć raz w życiu przeszedł ostre zapalenie zatok przynosowych. Dolegliwość ta pojawia się bez względu na wiek i płeć, jednak istnieje kilka czynników, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo tego, że ta przypadłość dotknie również nas. Na ból zatok szczególnie narażone są osoby:

  • spędzające wiele czasu w zakurzonych lub suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • mające skrzywioną przegrodę nosową,
  • zmagające się ze złym stanem uzębienia i nawracającą próchnicą,
  • mające osłabioną odporność i częste infekcje,
  • palące papierosy.

Jak radzić sobie z bólem zatok?

Głównym mechanizmem, który prowadzi do bólu zatok, jest upośledzone usuwanie wydzieliny z zatok przynosowych. To skutkuje zaleganiem śluzu, w którym bardzo łatwo namnażają się drobnoustroje, w efekcie czego w organizmie tworzy się stan zapalny, a pacjent doświadcza uciążliwego bólu, głównie u nasady nosa, a także w obrębie kości policzkowych. 

Na szczęście istnieje kilka prostych do wykonania i łatwo dostępnych sposobów na to, jak poradzić sobie z bólem zatok. To, co może przynieść Ci ulgę to:

  • inhalacje: to znana już od wielu wieków i chętnie wykorzystywana przez nasze prababcie metoda na radzenie sobie z bólem zatok. Wykonywanie inhalacji pomaga upłynnić zalegającą w zatokach przynosowych wydzielinę i ułatwia jej usunięcie. W tym celu doskonale sprawdzi się roztwór Nebu PULMO, który wzbogacono w ektoinę – substancję naturalnego pochodzenia o silnie nawilżających i łagodzących właściwościach. 
  • irygacja (płukanie zatok): to niefarmakologiczna metoda na walkę z bólem zatok, którą bardzo prosto możesz przeprowadzić w domu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w najprostszy zestaw do irygacji (np. Fixin) i możesz zacząć działać. Płukanie zatok to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się zalegającej w nich wydzieliny.
  • preparaty o działaniu obkurczającym: pozwalają na łatwiejsze usunięcie wydzieliny na zewnątrz i zmniejszają obrzęk. Nasz wybór to Ectorhin. 
  • nawilżanie: w przypadku problemów z zatokami niezwykle ważne jest regularne nawilżanie błon śluzowych górnych dróg oddechowych, ponieważ zbyt suche znacząco zwiększają ryzyko wniknięcia drobnoustrojów do organizmu. W tym celu świetnie sprawdzi się spray do nosa z ektoiną, np. Ectorhin. Ektoina tworzy na powierzchni błon śluzowych warstwę ochronną, która łagodzi podrażnienia i zapobiega nadmiernej utracie wody.
  • nawodnienie: jeśli męczysz się z bólem zatok, szczególnie musisz zadbać o to, by spożywać odpowiednią ilość płynów. Właściwe nawodnienie organizmu to klucz to tego, by łatwiej usunąć zalegającą w zatokach przynosowych wydzielinę. Doskonałym wyborem będzie woda mineralna i lekkie napary ziołowe, np. herbatka z lipy. 

Nieleczony ból zatok – czym grozi?

Bólu zatok, nawet jeśli nie pojawia się często, nie powinno się lekceważyć. Nieleczony może doprowadzić do znacznie bardziej poważnych dolegliwości, w tym do przewlekłego zapalenia zatok, a nawet zapalenia opon mózgowych.