Zielonkawy katar u dziecka – przyczyny
Zielonkawy katar u dziecka zwykle świadczy o tym, że w organizmie malucha toczy się jakaś infekcja – najczęściej bakteryjna lub wirusowa, rzadziej grzybicza. Przeważnie towarzyszą mu także inne objawy, takie jak podwyższona temperatura ciała, ból mięśni, katar, kaszel, ból gardła czy brak sił i ogólne uczucie zmęczenia, jednak zdarza się, że katar jest jedynym symptomem świadczącym o infekcji. Pojawienie się zielonkawego kataru u dziecka może zwiastować także dość poważne choroby, takie jak zapalenie zatok czy bakteryjne zapalenie oskrzelików.
Zielonkawożółta barwa wydzieliny z nosa świadczy o obecności w niej komórek odpornościowych, a to z kolei dowód na to, że organizm podjął walkę z toczącą się infekcją.
Nieleczony trwa tydzień, a leczony…?
Powtarzane od pokoleń powiedzenie mówi, że nieleczony katar trwa tydzień, a leczony siedem dni. Jest w nim wiele prawdy, ponieważ rzeczywiście u większości osób katar samoczynnie mija po około tygodniu. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy go bagatelizować. Jeśli zadziałamy zawczasu, zwiększymy prawdopodobieństwo tego, że szybciej zdołamy przywrócić naszemu maluchowi komfort oddychania i spokojny sen, a także zmniejszymy ryzyko niebezpiecznych dla zdrowia powikłań.
Jak wyleczyć zielonkawy katar u dziecka?
Jeśli zauważysz u swojego dziecka zielonkawy katar, nie bagatelizuj go. Pierwsze, o czym należy pamiętać w tej sytuacji to zapewnienie mu czasu na odpoczynek i regenerację. Zadbaj o to, by Twój maluch spał tyle, ile potrzebuje i w jak najbardziej komfortowych warunkach. Pamiętaj, by przewietrzyć jego sypialnię przed położeniem go spać. Pomocny może okazać się także nawilżacz powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Zrezygnujcie z męczących aktywności, takich jak zajęcia sportowe, a jeśli Twoje dziecko uczęszcza do żłobka, przedszkola lub szkoły, zarządź wolne :). Jeśli jednak pomimo kataru malec czuje się dobrze, nie musisz zamykać go w czterech ścianach – zabawa w ogrodzie czy spokojny spacer po lesie mile widziane!
Od razu, gdy zaobserwujesz, że u Twojego dziecka pojawił się zielonkawy katar, wprowadź kroki zaradcze, które mogą natychmiastowo złagodzić ten nieprzyjemny objaw i zmniejszyć ryzyko pojawienia się innych, znacznie groźniejszych dla zdrowia powikłań. Do zalecanych przez pediatrów sposobów, które są całkowicie bezpieczne i zwykle okazują się bardzo pomocne, należą:
- płukanie nosa i zatok za pomocą zestawów do irygacji – dzięki temu zabiegowi w prosty sposób udrożnisz i oczyścisz nosek i zatoki Twojego dziecka, dzięki czemu ograniczysz gromadzenie się czynników mających wpływ na powstawanie i rozwój infekcji. Warto wybrać preparat, który w swoim składzie zawiera wyłącznie chlorek sodu i może być stosowany przez dzieci, np. Fixin Junior;
- inhalacje – zmniejszają lepkość i elastyczność wydzieliny, ułatwiając tym samym usunięcie jej na zewnątrz, a także ograniczają obrzęk ścian dróg oddechowych, natychmiastowo przywracając komfort oddychania. Nasz wybór to NEBU-dose Baby
- stosowanie sprayów do nosa z ektoiną – nie tylko pomoże oczyścić jamę nosową, lecz także nawilży błonę śluzową i uchroni przed jej wysychaniem, a dodatkowo zmniejszy jej obrzęk i ułatwi swobodne oddychanie. Postaw na łatwy do aplikacji i bezpieczny już od pierwszego miesiąca życia preparat, na przykład Ectimer.
Pamiętaj również o tym, by Twoje dziecko pozostawało cały czas odpowiednio nawodnione. Regularnie podsuwaj mu do picia wodę lub lekkie herbatki owocowe i zadbaj o to, by piło małymi łyczkami, systematycznie w ciągu dnia. Właściwe nawodnienie pomoże upłynnić gęstą wydzielinę z nosa, a co za tym idzie, ułatwi pozbycie się jej.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest zadbanie o to, by nosek Twojej pociechy był regularnie oczyszczany i by nie zalegał w niej nadmiar wydzieliny. U dzieci, które jeszcze nie są w stanie samodzielnie wydmuchać nosa, najlepiej sprawdzi się aspirator z filtrem. Jeśli Twoje dziecko jest już na tyle duże, że potrafi wydmuchać nos w chusteczkę, zwróć szczególną uwagę na to, by robiło to bardzo delikatnie – zbyt gwałtowne smarkanie może bowiem skutkować wdmuchaniem wydzieliny do zatok przynosowych. Uczul je także na to, by zawsze przed i po wydmuchiwaniu nosa, umyło rączki.
Jeśli pomimo stosowania się do powyższych rad, katar nie minie po około 7 dniach lub jeśli będą towarzyszyły mu inne, niepokojące Cię dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem pediatrą.