Zatoki przynosowe – co to jest?
Zatoki przynosowe to puste przestrzenie zlokalizowane w obrębie twarzoczaszki, mające połączenie z jamą nosową. Pomimo licznych badań prowadzonych od dziesiątek lat, nie udało się jeszcze jednoznacznie ustalić, jaką funkcję pełnią zatoki. Uważa się, że są one odpowiedzialne między innymi za:
- ochronę mózgoczaszki i ucha środkowego,
- prawidłowe odczuwanie zapachów,
- termoizolację,
- ogrzewanie i nawilżanie wdychanego powietrza,
- zachowanie odpowiedniej równowagi, dzięki zmniejszeniu masy kości twarzoczaszki.
Zatoki przynosowe dzielimy na:
- zatoki czołowe,
- zatoki szczękowe,
- zatoki klinowe,
- zatoki łzowe,
- komórki sitowe,
a każda z nich zawdzięcza swoją nazwę kościom, w które jest wrośnięta.
Chore zatoki – jak to się dzieje?
O chorych zatokach mówimy wówczas, kiedy w obrębie śluzówki wyścielającej zatoki przynosowe oraz jamę nosową rozwinie się stan zapalny spowodowany obecnością szkodliwych drobnoustrojów. Zapalenie zatok ma najczęściej etiologię wirusową, jednak wywołać mogą je także bakterie, grzyby oraz niektóre alergeny. Na skutek zapalenia, ujście zatok zostaje zablokowane, a w ich wnętrzu zaczyna gromadzić się gęsta i trudna do usunięcia wydzielina.
Chore zatoki – jak je rozpoznać?
Zapalenie zatok to choroba heterogenna, mająca różne podłoża i mogąca dawać różne objawy u różnych pacjentów. Najczęstsze objawy chorych zatok to:
- problemy z oddychaniem i zatkany nos,
- katar,
- spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
- chrypka, ból gardła, kaszel,
- ból głowy, zwłaszcza u nasady nosa i w okolicach kości policzkowych,
- pogorszenie węchu,
- ogólne złe samopoczucie.
Chore zatoki mogą objawiać się także osłabieniem odporności, uczuciem zmęczenia i rozdrażnienia i problemami z koncentracją. Wielu osobom zmagającym się z tą dolegliwością, często towarzyszy także gorączka.
Objawy chorych zatok mogą być różne. Pamiętaj jednak, że jeśli zauważysz u siebie pogorszenie węchu, problemy z oddychaniem, ból u nasady nosa, nasilający się przy schylaniu, a także długo utrzymującą się chrypkę czy kaszel, niezwłocznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. Choć chore zatoki pozornie mogą wydawać się niegroźną dolegliwością, zbagatelizowanie problemu może doprowadzić do rozwoju przewlekłego zapalenia zatok, które często wiąże się z nieodwracalnymi uszczerbkami na zdrowiu.