Zapalenie zatok – powszechny problem
Stany zapalne błon śluzowych zatok przynosowych to bardzo powszechny problem kliniczny. Według statystyk, schorzenie to dotyczy około 10-15% populacji, jednak szacuje się że nawet co trzeci Polak choć raz w życiu mógł doświadczyć zapalenia zatok.
Ze względu na czas trwania choroby, wyróżniamy cztery typy zapalenia zatok: ostre zapalenie zatok (trwające nie dłużej niż 4 tygodnie), nawracające zapalenie zatok (ostre zapalenie zatok pojawiające się kilka razy w roku), podostre zapalenie zatok (trwające od 4 do 12 tygodni) oraz przewlekłe zapalenie zatok, w przypadku którego objawy utrzymują się ponad 12 tygodni. W dalszej części tego artykułu zajmiemy tym ostatnim.
Przewlekłe zapalenie zatok – przyczyny
Przewlekłe zapalenie zatok pojawia się najczęściej jako skutek nieprawidłowego leczenia lub zbagatelizowania objawów ostrego zapalenia zatok. Istotą tej choroby jest proces zapalny błon śluzowych wyścielających zatoki i jamę nosową, powstający na skutek obecności drobnoustrojów: wirusów, bakterii, grzybów lub alergenów.
Ryzyko wystąpienia zapalenia zatok zwiększać mogą:
- alergie wziewne,
- krzywa przegroda nosowa i wady anatomiczne ścian bocznych nosa,
- refluks żołądkowo – przełykowy,
- osłabione działanie układu odpornościowego,
- częsta ekspozycja na dym tytoniowy, a także na kurz, pył i inne czynniki drażniące,
- próchnica.
Objawy przewlekłego zapalenia zatok
Dolegliwości, na które pacjenci zmagający się z przewlekłym zapaleniem zatok skarżą się najczęściej, to:
- uporczywy katar,
- zatkany nos, trudności z oddychaniem,
- pogorszenie węchu,
- spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
- ból gardła, chrypka i kaszel,
- uczucie rozpierania twarzy,
- ból głowy, zwłaszcza w okolicy nasady nosa i kości policzkowych, mogący nasilać się przy schylaniu.
W przypadku przewlekłego zapalenia zatok, symptomy te utrzymują się dłużej niż 12 tygodni. Poza wymienionymi, pacjentom często towarzyszy także ogólne osłabienie i uczucie rozbicia, problemy z koncentracją, a także gorączka.
Leczenie przewlekłego zapalenia zatok
Przewlekłe zapalenie zatok to choroba heterogenna, mająca różne możliwe podłoża, a także mogąca dawać różne objawy. W związku z tym jej diagnoza i leczenie często bywają trudne i długotrwałe. Przed ustaleniem dokładnego planu leczenia, lekarz z pewnością przeprowadzi z Tobą dogłębny wywiad. Ustalenie indywidualnego profilu leczenia farmakologicznego, a w razie konieczności skierowanie na zabieg chirurgiczny, pełni niezwykle istotną rolę.
Podstawowymi lekami w przewlekłym zapaleniu zatok są donosowe steroidy, które w badaniach wykazują wysoką skuteczność w redukcji blokady nosa, nadmiernej produkcji wydzieliny oraz poprawy węchu u części chorych z przewlekłym zapaleniem zatok obocznych nosa z polipami. Niestety, długotrwałe stosowanie steroidów może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem krwawienia z nosa i uczuciem nadmiernej suchości w nosie, dlatego pacjentom stosującym te preparaty, zaleca się sięganie po substancje nawilżające, takie jak naturalna ektoina zawarta w sprayu do nosa Ectorhin. Leczenie steroidami nie u wszystkich pacjentów daje jednak zadowalające rezultaty, a czas poprawy jest różny u różnych chorych, dlatego w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Celem zabiegów endoskopowej chirurgii zatok przynosowych jest usunięcie tkanki blokującej naturalne ujścia zatok. To wykonywana od wielu lat, skuteczna i bezpieczna metoda.
Jak jednak dobrze wiemy, lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego jeśli zauważysz u siebie niepokojące Cię symptomy, niezwłocznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli pomimo leczenia i stosowania się do zaleceń, problemy z zatokami nie mijają, nie ustawaj w szukaniu właściwej diagnozy i w żadnym wypadku nie bagatelizuj ich! Pamiętaj, że znaczną poprawę możesz zauważyć dzięki regularnym inhalacjom, a wspomagająco stosuj preparaty nawilżające i chroniące błonę śluzową. Niedoleczone ostre zapalenie zatok może bowiem przekształcić się w jego przewlekłą formę, z konsekwencjami której możesz zmagać się nawet przez wiele lat.