Inhalacje – co to takiego?
Inhalacje to nieinwazyjny i bardzo powszechnie wykonywany zabieg polegający na wdychaniu leków lub innych substancji mających na celu ułatwić leczenie w postaci pary lub aerozolu. Inhalacje znane i wykorzystywane bardzo chętnie były już w medycynie ludowej. Współcześnie jednak „parówki”, czyli oddychanie nad naczyniem z gorącą wodą z dodatkiem ziół lub olejków eterycznych, zostały zastąpione przez nowoczesne inhalatory umożliwiające wykonanie nebulizacji w prostszy, bezpieczniejszy i bardziej komfortowy sposób. Warto zaznaczyć, że inhalacje to zabieg bardzo bezpieczny – można wykonywać je u dzieci już od pierwszych dni życia. Stanowią skuteczne wsparcie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, a ich przewagą nad doustnym podawaniem leków jest fakt, iż nie obciążają i nie podrażniają układu pokarmowego.
Skuteczne inhalacje na zatoki
Stosowanie inhalacji zaleca się przy wielu różnych typach infekcji górnych dróg oddechowych. Wykonywanie nebulizacji może okazać się strzałem w dziesiątkę szczególnie w przypadku pacjentów zmagających się z zapaleniem zatok przynosowych.
Zapalenie zatok to choroba polegająca na wystąpieniu stanu zapalnego w obrębie błon śluzowych wyścielających zatoki przynosowe oraz jamy nosowe. Jej najczęstszym symptomem jest gromadzenie się gęstej i trudnej do usunięcia wydzieliny w zatokach, która spływając po tylnej ścianie gardła dodatkowo je podrażnia, przyczyniając się tym samym do wystąpienia chrypki, kaszlu i podrażnienia.
Regularne wykonywanie inhalacji u pacjentów chorujących na ostre zapalenie zatok, pozwala na upłynnienie zalegającej wydzieliny i łatwiejsze jej usunięcie, a dzięki temu przyczynia się do przywrócenia komfortu oddychania.
Inhalacje na zatoki – jaki preparat wybrać?
By inhalacje na zatoki były skuteczne, szczególnie ważne jest to, by wykonywać je systematycznie i zgodnie z zalecaniami lekarza. Wybierając bardziej innowacyjny preparat możemy jednak sprawić, że szybciej pozbędziemy się dolegliwości. Wybierając najlepszy środek do inhalacji, warto rozejrzeć za takim, który oprócz chlorku sodu w swoim składzie będzie zawierał również ektoinę. To naturalna substancja charakteryzująca się silnie nawilżającym działaniem. Dzięki niej nebulizacja nie tylko pomoże udrożnić drogi oddechowe, lecz także dogłębnie nawilży i odżywi podrażnioną śluzówkę, wspierając jej regenerację. Ektoinę znajdziesz między innymi w ampułkach Ectodose, które będą doskonałym wyborem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Kolejną interesującą substancją jest kwas hialuronowy, który również nawilża i łagodzi. Przykładem zawierających go ampułek do inhalacji jest Nebu-DOSE hialuronic.
Inhalacje to metoda skutecznie wspomagająca leczenie zapalenia zatok. Pamiętaj jednak, że jeśli uporczywe objawy nie miną po dwóch tygodniach pomimo stosowania nebulizacji i będą się nasilać, lub jeżeli towarzyszyć im będzie wysoka gorączka, niezwłocznie skonsultuj się ze swoim lekarzem.