Zestaw do płukania zatok

Na aptecznych półkach bez trudu znajdziesz wiele różnych zestawów do płukania zatok. W ich skład wchodzi zwykle buteleczka o pojemności około 240 ml (w przypadku zestawów dla dorosłych) lub 120 ml (w przypadku zestawów dla dzieci) oraz saszetki z proszkiem do sporządzania roztworu.


wektorowa niebiesko granatowa ikona
Bezpieczny i łatwy w użyciu zestaw do płukania zatok.
wektorowe kropki w 2 kolumnach i 5 rzędach

Zestaw do płukania zatok – jak wybrać najlepszy?

Wybór zestawów do płukania zatok jest ogromny, co sprawia, że łatwo pogubić się, wybierając ten najlepszy. Przed zakupem, zwróć uwagę na to, czy producent przewidział możliwość dokupienia zestawu uzupełniającego, zawierającego jedynie saszetki. Buteleczka nadaje się bowiem do wielokrotnego użytku, a opcja dokupienia samego proszku do sporządzania roztworu okazuje się być nie tylko bardziej ekonomicznym, lecz także bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Przykładem zestawu do płukania zatok, który do którego bez trudu dokupisz zestaw uzupełniający, jest Fixsin.

Zanim zdecydujesz się na najlepszy dla siebie zestaw do płukania zatok, zwróć także uwagę na skład saszetek do sporządzania roztworu. Nie powinny zawierać one żadnych konserwantów ani barwników, a jedynie chlorek sodu. Pożądanym składnikiem jest także ektoina, czyli substancja pochodzenia naturalnego, która charakteryzuje się silnymi właściwościami nawilżającymi, dzięki czemu łagodzi podrażnienia i wspiera regenerację zaczerwienionej, piekącej błony śluzowej nosa i zatok.

Jak korzystać z zestawu do płukania zatok?

Zanim wykonasz zabieg płukania zatok, skonsultuj się z lekarzem i postępuj zgonie z jego wskazówkami lub zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

 1. Używaj tylko oryginalnych i czystych elementów dołączonych do zestawu.
 2. Zawartość saszetki wsyp do butelki.
 3. Buteleczkę napełnij przegotowaną letnią wodą do poziomu oznaczonego na butelce.
 4. Dokładnie zakręć butelkę i potrząśnij w celu rozpuszczenia substancji w wodzie.
 5. Przyłóż końcówkę butelki do otworu nosowego; oddychaj przez usta.
 6. Płynnym ruchem naciśnij butelkę tak, aby roztwór ciągłym strumieniem dostał się do nosa i wypłynął przez drugą dziurkę.
 7. Płukanie powtórz w drugim otworze nosowym.
 8. Nie dotykaj roztworu.
 9. Po zakończeniu płukania oczyść nos poprzez delikatne wydmuchanie.
 10. Wylej niewykorzystaną część roztworu.
 11. Umyj i osusz buteleczkę.

Wybierając zestaw do płukania zatok postaw na ten, którego producent przewidział możliwość dokupienia zestawu uzupełniającego. Pozwoli Ci to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, lecz także zadbać o środowisko. Postaw na preparat zawierający jedynie chlorek sodu lub chlorek sodu z dodatkiem ektoiny i wystrzegaj się tych, które zawierają konserwanty czy barwniki.